شهداي روحاني
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
header
 
 
 
 
 • شهادت آیت الله سعیدی به روایت حجت الاسلام سید محسن موسوی کاشانی  
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • وقتی كه واقعه‌ی شهادت آیت‌الله سعیدی اتفاق افتاد، خبر آن به زودی در همه جا منتشر شد. این در حالی بود كه رژیم شاه جلوی انتشار اخبار مربوط به مبارزات علیه رژیم و شهادت‌های مبارزینی كه مشهورتر بودند را می‌گرفت. دلیل انتشار سریع اخبار مربوط به انقلاب، حساسیت مردم و طرفداری آنها از نهضت بود.
  جنازه‌ی شهید آیت‌الله سعیدی را كه آوردند، سیل جمعیت به طرف وادی‌السلام (قبرستان قم) سرازیر شد. من وقتی به قبرستان رسیدم كه جنازه‌ی مطهر شهید را در وادی‌السلام خاك فرج دفن كرده بودند.
  خاطره‌ی نوحه‌سرایی و عزاداری همسر شهید را هرگز فراموش نمی‌كنم كه عزاداری حضرت زینب علیهم‌السلام را در كنار بدن قطعه‌قطعه شده‌ی برادرش تداعی می‌كرد. در مقاتل می‌خوانیم حضرت زینب در كنار جسم برادرش كاری كرد كه دوست و دشمن را به گریه واداشت.
  بابی‌ المهموم حتی مضی بابی‌العطشان حتی قضی واحمدا یا رسول‌الله هذا حسینك مرمل بالدماء.
  همسر شهید سعیدی با صدای بلند فریاد برمی‌آورد و جنایت‌های رژیم پهلوی را افشا می‌كرد:
  "ای شهید غریب، ای شهید مظلوم، ای شهیدی كه بدنت را قطعه قطعه‌ كردند، ای عزیزی كه استخوان شانه‌ات را زنده زنده از بدنت در آوردند، ای شهیدی كه به جرم طرفداری از خمینی، به جرم طرفداری از حق، تو، سیدمظلوم را در زندان كشتند".
  كلمه به كلمه‌ی حرف‌های خانم شهید پتكی بود كه بر مغز رژیم وارد می‌شد. مردم با شنیدن ناله‌ها و حرف‌های تكان‌ دهنده‌ی همسر شهید زار زار گریه می‌كردند. آیت‌الله سعیدی را به طرز بسیار فجیعی به شهادت رسانده بودند به طوری كه حتی غسالی كه شهید را غسل داده بود گریه می‌كرد و می‌گفت:
  "من عمرم را به غسالی گذرانده‌ام و خیلی هم سنگدل هستم و در برابر اجساد عكس‌العملی از خودم نشان نمی‌دهم، ولی بدن شهید من را متأثر و منقلب كرد و این سید اولاد فاطمه (س) را بدجور به شهادت رساندند. بدن ایشان را پاره پاره كرده بودند. استخوان‌هایش را در آورده بودند. در حال حیات شانه‌هایش را كشیده بودند". شكنجه‌هایی كه امروز در سرزمین اشغالی فلسطین صورت می‌گیرد، آن روز نسبت به جوان‌های ما در ایران، توسط ساواك اعمال می‌شد.
  پس از دفن پیكر پاك آیت‌الله سعیدی، رژیم مانع برگزاری هر نوع مجلس ترحیمی برای ایشان شد. تقریبا مقارن سالگرد واقعه‌ی 15 خرداد، چند سال بعد طلاب فیضیه تصمیم گرفتند مراسم سالگرد برای ایشان بگیرند. بدین منظور بعد از نماز حضرت آیت‌الله اراكی در مدرسه‌ی فیضیه در ایوان رو به روی حرم جمع شدند. مراسم با تلاوت قرآن آغاز شد. بعد از تلاوت قرآن، مقاله و سخنرانی و دكلمه و شعر خوانده شد. هر چه مراسم بیشتر طول می‌كشید، كسانی كه به دلیل تعلقاتشان از دنیا، خوف و هراسی از رژیم داشتند، آرام آرام مدرسه را ترك می‌كردند. طلاب با آنكه خود بانی مجلس بودند،‌نگران حضور آیت‌الله اراكی بودند. طلاب از این جهت كه ممكن بود با حضور آیت‌الله اراكی جسارتی از طرف رژیم به ساحت مقدس ایشان شود بیمناك بودند. من مسئول بودم كه ایشان را به نحوی وادار به ترك جلسه نمایم. به همین دلیل با همراه ایشان صحبت كردم و احتمال به وجود آمدن درگیری را به همراهشان توضیح دادم. الحمدلله آیت‌الله اراكی، قبل از شروع درگیری مدرسه را ترك فرمودند.
  با خارج شدن ایشان، مدرسه در اختیار طلاب قرار گرفت. شعار و سلام و صلوات برای سلامتی حضرت امام و نابودی رژیم كثیف پهلوی شروع شد.

   
   
 • مطالب مرتبط
 • روحانيون، پرچمداران دفاع مقدس
  مصاحبه با شهید محراب حضرت آیت‌الله اشرفی اصفهانی
  نقش‌ ممتاز حاج‌ آقا مصطفی‌ خمینی در انقلاب‌ و همراهی‌ امام خمینی در خاطرات حجت الاسلام کشمیری
  در انجام تكلیف،تنها بودن را بهانه سكوت قرار نداد!
  پیام امام خمینی به مناسبت شهادت دكتر مفتح
  سیری در مبارزات و مجاهدات سیاسی فرهنگی شهید مفتح
  مصاحبه با آیت الله خامنه‌ای درباره شهید صدوقی
  کافی از دستگیری تا شهادت
  نامه آیت‌الله خامنه‌ای به شهید صدوقی نقش روحانیت در هدایت مردم
  قیام شیخ محمد خیابانی
  كتابشناسی شهید دكتر محمدجواد باهنر
  روشنگر طریق جهاد و اجتهاد
  روایت مرضیه دباغ از شهید آیت الله سعیدی
  مروری بر زندگینامه آیت‌الله شهید سیدمحمدرضا سعیدی
  پیام مقام معظم رهبری به همایش پنجاهمین سالگرد شهادت ‏نواب صفوی
  زمینه‌های شكل‌گیری نهضت‌جنگل و ماهیت مذهبی آن
  حضور روحانیت در جبهه ها
  نقش روحانیت در جامعه امروز(سخنرانی شهید بهشتی در سالگرد شهادت استاد مطهری)
  دست نوشته شهید مدرس تحلیلی پیرامون وضعیت جهان و ایران در قرن اخیر
  مقایسه آراء شهید شیخ فضل الله نوری و علامه نائینی در مشروطه  
   
   
   
  مقالات
   
  روحانيون، پرچمداران دفاع مقدس روحانیون، پرچمداران دفاع مقدس روحانیون، پرچمداران دفاع مقدس پیام امام خمینی به مناسبت شهادت دكتر مفتح روشنگر طریق جهاد و اجتهاد رژیم بعثی عراق برای خنثی كردن فعالیتهای آیت الله صدر ، گروهی از روحانی نمایان را به عنوان امام جماعت و واعظ مساجد شهرها فرستاد شهادت آیت الله سعیدی به روایت حجت الاسلام سید محسن موسوی کاشانی شهادت آیت الله سعیدی به روایت حجت الاسلام سید محسن موسوی کاشانی پیام مقام معظم رهبری به همایش پنجاهمین سالگرد شهادت ‏نواب صفوی مرحوم نواب در زمانی حكومت اسلامی را مطرح كرد كه هیچ یك از بزرگان، ‏علما و دیگران یا به فكر نبودند یا اگر بودند ابراز نمی‌كردند زمینه‌های شكل‌گیری نهضت‌جنگل و ماهیت مذهبی آن میرزا جنگلهای انبوه گیلان را برای مبارزه با قوای دولتی و قزاقهای روسی برگزید و اولین اقدام او به همراهی دكترحشمت در جنگلهای تولم شكل گرفت حضور روحانیت در جبهه ها روحانیت شیعه در دفاع مقدس با حضور علما و حتی مراجع تقلید در خطوط نبرد و در کنار رزمندگان، بار دیگر ثابت کرد که همیشه و در همه صحنه ها و لحظه ها در کنار اقشار مختلف ملت قرار گرفته و خواهد گرفت نقش روحانیت در جامعه امروز(سخنرانی شهید بهشتی در سالگرد شهادت استاد مطهری) اهل حقی كه حقش مشخص نیست، همه چیز برایش حق است. اصلا باطلی برایش وجود ندارد دست نوشته شهید مدرس تحلیلی پیرامون وضعیت جهان و ایران در قرن اخیر من خود که در این تاریخ قریب هفده ماه است تقریبا دویست فرسنگ راه از محل اقامت خود تبعید و در یک محوطه مخروبه ای محبوس هستم مقایسه آراء شهید شیخ فضل الله نوری و علامه نائینی در مشروطه از مباحث مهمی که در تاریخ مشروطه نظر هر پژوهشگر را به خود جلب می‌کند، نگاه تطبیقی به آراء علامه نائینی و مرحوم شیخ فضل الله نوری در باب حکومت و لوازم آن است