شهداي روحاني
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
header
 
 
 
 
 • شهید حجت الاسلام محمد منتظری (به روایت اسناد ساواک)  
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • پس از آزادیش در سال 47 و به دلیل ادامه مبارزات، ساواک مرتب در پی وی بود اما به دلیل فرار وی از ایران موفق به دستگیری او نشد. وی در دمشق و لبنان و عراق توانست پایگاهی برای فعالیت جوانان مبارزی که از ایران می‌آمدند، ایجاد کند. تشکیلات وی در دمشق و لبنان، محل استقرار بسیاری از جوانان مبارز بود.
   
  وی در بازجویی‌ها جسور بود و حتی در دادگاه هم با کمال جرأت شرحی از شکنجه‌های خود را نوشت و عرضه کرد. در جایی در باره شکنجه‌هایش می‌نویسد: ازغندی وارد شد... با زور شلوار مرا کند و نشیمنگاه مرا به بخاری که بدنه آن سرخ بود چسباند. می‌گفت: خودت بچسبان، اما چون خودم آن طور که مراد او بود نمی چسباندم، جلوی من ایستاد و دستان مرا می‌گرفت و با وضعی که ناگفتنی است آن عمل را اجرا می‌ساخت... بعد از آن اجازه داد که شلوار خود را بپوشم سپس همان تاکتیک‌ها را از اول شروع می‌کرد و دوباره شلوار مرا می‌کند و به همان تفصیل در مرتبه دوم هم فیلم را اجراء می‌کرد. بعد از آن آنقدر سیلی به سر و صورتم زد که سرم گیج رفت... در آن روز آن قدر انگشتان و دستان مرا مثل روزهای قبل بر خلاف حرکت طبیعی تکان داده و حرکت دادند و خلاصه یک مالش ناگفتنی و غیر قابل بیان به من روا داشتند... آن چنان سر مرا گرفتند و کشیدند و چنان شلاق و لگد بر جاهای مختلف بدن و سیلی‌های زیاد به صورت و سر و گردن من نواختند که زبان یارای گفتن و قلم یارای نوشتن آن را ندارد. (ص 51 - 53)

  محمد منتظری متولد سال 1323 ش یکی از روحانیون مبارزی است که از آغاز جریان نهضت روحانیت یکسره به مبارزه ای فعال و جدی مشغول بود. وی در سال 44 و سپس در سال 45 دستگیر و در نوبت دوم به سه سال حبس محکوم شد. پس از آزادی در اواخر سال 47 بار دیگر به مبارزات خود ادامه داد.

  پس از آزادیش در سال 47 و به دلیل ادامه مبارزات، ساواک مرتب در پی وی بود اما به دلیل فرار وی از ایران موفق به دستگیری او نشد. وی در دمشق و لبنان و عراق توانست پایگاهی برای فعالیت جوانان مبارزی که از ایران می‌آمدند، ایجاد کند. تشکیلات وی در دمشق و لبنان، محل استقرار بسیاری از جوانان مبارز بود. به خصوص پس از آن که سازمان مجاهدین خلق گرفتار کودتای کمونیست‌ها شد جوانان مسلمانی که از ایران می‌رفتند در حاشیه شهید محمد منتظری به فعالیت می‌پرداختند. اکنون خاطرات فراوانی از آن افراد در باره آن روزها در دست است.

  کتاب حاضر مجموعه اسناد ساواک در پرونده محمد منتظری است که نشانگر بخشی از مبارزات اوست که ساواک توانسته است از طرق مختلف به آن دسترسی پیدا کند. وی در دوران مبارزه مخفی‌اش در ایران، بسیاری از اوقات در خانه شهید مرتضی مطهری یا آقای آیت‌الله سید علی غیوری پنهان می‌شده است.

     اسناد این کتاب از نیمه به بعد، مربوط به پس از سال 1350 است و توسط گزارشگران ساواک در بیروت و عراق و دمشق تهیه و برای ساواک ارسال شده است. این اسناد می‌تواند گوشه‌هایی از مبارزات نیروهای انقلابی و مسلمان را در این دوره نشان دهد. در آن دوره سخت کوشی محمد منتظری بیش از هرچیز نظر جوانانی را که به آن دیار می رفتند جلب می‌کرد. وی کاملا به اصول مبارزه آشنا بود و علاوه بر مبارزات سیاسی کارهای فرهنگی نیز داشت.
  ساواک در یک گزارش که در صفحه 304 همین کتاب آمده است، می‌نویسد: پس از نخستین انشعاب گروه به اصطلاح مجاهدین خلق ایران به دو شاخه مذهبی و مارکسیستی عده زیادی از اعضای این گروه که متعصب مذهبی بوده و رهبری درستی نداشتند، در بلاتکلیفی و سرگردانی عجیبی گرفتار شده و چون حاضر به پذیرفتن خط مشی شاخه مارکسیستی نشده‌اند، لذا از کمك های مادی و معنوی آنان نیز محروم شده و در نتیجه از تنگدستی و نداشتن رهبری مشخص و درست و همچنین از بیم لو رفتن توسط رقبای خود مجبور شده‌اند به خارج از ایران بگریزند و طبق اطلاع حدود 2500 نفر از این افراد به خارج متواری شده اند. این اشخاص پس از خروج از کشور بلافاصله با محمد منتظری فرزند شیخ حسینعلی منتظری که در سوریه و لبنان بسر می برد تماس گرفته، مشارالیه به منظور پیشگیری از پراکندگی و قطع تماس آنان با گروه، کمکهای زیادی به آنان نموده و دستور داده به کشورهای دیگر از جمله کویت، پاکستان، افغانستان و اروپا عزیمت و رابطه خود را کماکان با او حفظ کنند تا در فرصت مناسب بار دیگر به ایران اعزام شوند.
  وی در تمام سالهای مبارزه ارادت کامل به امام خمینی داشت و این مطلب در بازجویی ها پیش از دستگیری و گزارش هایی که مربوط به فعالیت او در دوران مبارزه است، کاملا مشهود است.
  یک نفر از کسانی که محمد منتظری با او در ارتباط بوده در بازجویی ساواک می‌نویسد: منتظری از افراد اصلی طرفدار [امام] خمینی است و خیلی از برنامه‌ها را او عمل می‌کند و تمام مسافرت‌هایی که می‌رود و می‌آید، با خمینی در میان می‌گذارد و تمام کارهایی که می‌کند با عقیده و فرمان اوست. (ص 270)

  از مهمترین اقدامات وی، ترتیب تحصن در کلیسای «سان ماری» پاریس در سال 56 بود که نظر جهانیان را به مبارزات گسترده مردم ایران جلب کرد. اخبار این تحصن در سطحی گسترده در رسانه‌های غربی انعکاس یافت و دردسر زیادی برای رژیم پهلوی ایجاد کرد.

  گفتنی است، شهید منتظری که از چهره‌های مبارز پیش از انقلاب به شمار می‌رفت، در مقطعی از ماه‌های پس از انقلاب اختلافاتی با شهید دکتر بهشتی پیدا نمود، اما این اختلافات مدتی بعد برطرف شد و روابط وی با شهید بهشتی و حزب جمهوری اسلامی آنچنان گسترده شد که وی در جمع ۷۲ تن شهید حزب در هفتم تیرماه ۶۰ به شهادت رسید.

  كتاب مزبور از سوی مركز بررسی اسناد تاریخی به بازار نشر عرضه شده است.


  منبع: كتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران

  ستاد کنگره شهدای روحانی سراسر کشور


   
   
 • مطالب مرتبط
 • روحانيون، پرچمداران دفاع مقدس
  مصاحبه با شهید محراب حضرت آیت‌الله اشرفی اصفهانی
  نقش‌ ممتاز حاج‌ آقا مصطفی‌ خمینی در انقلاب‌ و همراهی‌ امام خمینی در خاطرات حجت الاسلام کشمیری
  در انجام تكلیف،تنها بودن را بهانه سكوت قرار نداد!
  پیام امام خمینی به مناسبت شهادت دكتر مفتح
  سیری در مبارزات و مجاهدات سیاسی فرهنگی شهید مفتح
  مصاحبه با آیت الله خامنه‌ای درباره شهید صدوقی
  کافی از دستگیری تا شهادت
  نامه آیت‌الله خامنه‌ای به شهید صدوقی نقش روحانیت در هدایت مردم
  قیام شیخ محمد خیابانی
  كتابشناسی شهید دكتر محمدجواد باهنر
  روشنگر طریق جهاد و اجتهاد
  روایت مرضیه دباغ از شهید آیت الله سعیدی
  مروری بر زندگینامه آیت‌الله شهید سیدمحمدرضا سعیدی
  شهادت آیت الله سعیدی به روایت حجت الاسلام سید محسن موسوی کاشانی
  پیام مقام معظم رهبری به همایش پنجاهمین سالگرد شهادت ‏نواب صفوی
  زمینه‌های شكل‌گیری نهضت‌جنگل و ماهیت مذهبی آن
  حضور روحانیت در جبهه ها
  نقش روحانیت در جامعه امروز(سخنرانی شهید بهشتی در سالگرد شهادت استاد مطهری)
  دست نوشته شهید مدرس تحلیلی پیرامون وضعیت جهان و ایران در قرن اخیر  
   
   
   
  مقالات
   
  روحانيون، پرچمداران دفاع مقدس روحانیون، پرچمداران دفاع مقدس روحانیون، پرچمداران دفاع مقدس پیام امام خمینی به مناسبت شهادت دكتر مفتح روشنگر طریق جهاد و اجتهاد رژیم بعثی عراق برای خنثی كردن فعالیتهای آیت الله صدر ، گروهی از روحانی نمایان را به عنوان امام جماعت و واعظ مساجد شهرها فرستاد شهادت آیت الله سعیدی به روایت حجت الاسلام سید محسن موسوی کاشانی شهادت آیت الله سعیدی به روایت حجت الاسلام سید محسن موسوی کاشانی پیام مقام معظم رهبری به همایش پنجاهمین سالگرد شهادت ‏نواب صفوی مرحوم نواب در زمانی حكومت اسلامی را مطرح كرد كه هیچ یك از بزرگان، ‏علما و دیگران یا به فكر نبودند یا اگر بودند ابراز نمی‌كردند زمینه‌های شكل‌گیری نهضت‌جنگل و ماهیت مذهبی آن میرزا جنگلهای انبوه گیلان را برای مبارزه با قوای دولتی و قزاقهای روسی برگزید و اولین اقدام او به همراهی دكترحشمت در جنگلهای تولم شكل گرفت حضور روحانیت در جبهه ها روحانیت شیعه در دفاع مقدس با حضور علما و حتی مراجع تقلید در خطوط نبرد و در کنار رزمندگان، بار دیگر ثابت کرد که همیشه و در همه صحنه ها و لحظه ها در کنار اقشار مختلف ملت قرار گرفته و خواهد گرفت نقش روحانیت در جامعه امروز(سخنرانی شهید بهشتی در سالگرد شهادت استاد مطهری) اهل حقی كه حقش مشخص نیست، همه چیز برایش حق است. اصلا باطلی برایش وجود ندارد دست نوشته شهید مدرس تحلیلی پیرامون وضعیت جهان و ایران در قرن اخیر من خود که در این تاریخ قریب هفده ماه است تقریبا دویست فرسنگ راه از محل اقامت خود تبعید و در یک محوطه مخروبه ای محبوس هستم مقایسه آراء شهید شیخ فضل الله نوری و علامه نائینی در مشروطه از مباحث مهمی که در تاریخ مشروطه نظر هر پژوهشگر را به خود جلب می‌کند، نگاه تطبیقی به آراء علامه نائینی و مرحوم شیخ فضل الله نوری در باب حکومت و لوازم آن است